Wprowadzenie do zasad wykonywania usług badawczych przez TELE-COM sp. z o. o. Poznań

Wprowadzenie do zasad wykonywania usług badawczych przez TELE-COM sp. z o. o. Poznań

Szanowny Kliencie,

jesteśmy do Twojej dyspozycji, by wykonać dla Ciebie pomiary pola elektromagnetycznego. Według określeń prawa takie pomiary nazywają się „badaniem”, a nasz zespół wykonuje je jako Laboratorium Badawcze.

Twórcy przepisów dotyczących ochrony przed polami elektromagnetycznymi uznali, że zagadnienie jest bardzo ważne, dlatego pomiary (badanie) muszą być wykonywane rzetelnie i przez osoby, które znają się na wykonywaniu takich badań. Z tego powodu zarówno dla potrzeb ochrony ogółu ludności, jak i dla potrzeb ochrony pracowników wymagane jest wykonywanie takich badań w oparciu o odpowiednią akredytację. Akredytacje takie wydaje Polskie Centrum Akredytacji (PCA), które działa zgodnie z ustawą o systemie oceny zgodności. Samo PCA jest także instytucją akredytowaną.

W ramach akredytacji Laboratoria Badawcze podlegają auditom (rodzaj kontroli systemowej) przeprowadzanym przez PCA co najmniej raz w roku.

System akredytacji nakłada na Laboratorium Badawcze rozmaite obowiązki i ograniczenia. Laboratorium nie może wykonać żadnego działania, którego nie dopuszcza akredytacja. Nie wolno także wykonać „akredytowanego” badania poza oficjalnym zakresem (dotyczy to między innymi częstotliwości pola elektromagnetycznego). Wszystko to jest opisane w naszym certyfikacie, który udostępnia PCA i nasza witryna internetowa.

Jeżeli zatem Klient chce zlecić nam „przy okazji” pomiarów także inne działania, które nie są objęte akredytacją (na przykład obliczenia), możemy je wykonać jako firma TELE-COM, ale nie jako akredytowane Laboratorium Badawcze – takich dodatków nie wolno nam zamieszczać w sprawozdaniach z badania nawet, jeżeli Klient wyrazi takie życzenie w dokumentach związanych ze zleceniem (zdarza się, że Klient proponuje tekst umowy, w którym nie dopuszcza zmian treści, także w takim zakresie, który jest wadliwy od strony prawnej lub wymagań systemu akredytacji).

W pewnych przypadkach system akredytacji dopuszcza zastosowanie pewnych uproszczeń, które nazywane są „odstępstwami” – pod warunkiem, że takie odstępstwo jest uzasadnione, opisane w sprawozdaniu z badań wraz ze skutkami, a Klient jest o tym powiadomiony (także o skutkach) i je zaakceptuje.

Zasady wykonywania usług badawczych (pomiarów) są dostępne tutaj.